اکسس کنترل

چرا باید از اکسس کنترل استفاده کنیم

زمانی که در مورد یک سیستم کنترل دسترسی صحبت می کنیم ، معمولا به یک سیستم امنیتی الکترونیکی اشاره می کنیم. که از شناسه ای مانند کارت برای  دسترسی استفاده می کنند تا به افراد اجازه ورود به مناطق خاص را بدهند.

چرا باید از سیستم کنترل دسترسی به جای کلید استفاده کرد؟

کلیدهای مکانیکی ساده ترین شکل کنترل دسترسی فیزیکی و روشی است که سازمان های کوچکتر از آن استفاده می کنند. با این حال ، حتی برای یک شرکت کوچک ، استفاده از کلیدهای مکانیکی نقص و محدودیت زیادی به همراه دارد . در زیر فقط برخی از مشکلات ارائه شده با استفاده از کلیدها آورده شده است.

 • ممکن است کلید ها گم شوند که در این صورت ، باید اطمینان حاصل شود که از کلید گمشده سواستفاده نمی شود ، به همین منظور باید قفل را تعویض کنید. سپس باید کلیدهای جدیدی برای همه افرادی که اجازه تردد دارند تهیه و توزیع گردد.
 • زمانی که فردی بخواهد در ساختمان ، به اتاق های مختلف ورود داشته باشد ، به تعداد زیادی کلید احتیاج دارد که حمل و استفاده از آنها ناخوشایند است و حتی به خاطر سپردن اینکه کدام کلید برای کدام درب است دشوار است. برچسب زدن روی کلید ها نیز خطر امنیتی بسیار زیادی است.
 • استفاده از کلید مدیریت و کنترل تردد شما را محدود می سازد. شما نمی توانید ببینید که آیا کسی از کلید استفاده کرده است یا نه ، بنابراین نمی دانید چه کسی وارد شده است یا در چه زمانی وارد شده است.

افزایش کنترل و امنیت

با استفاده از سیستم کنترل دسترسی الکترونیکی می توانید از نکات منفی استفاده از کلیدهای مکانیکی جلوگیری کرده و همچنین کنترل بسیار بیشتری بدست آورید.

به کمک این سیستم میتوانید موارد زیر را مدیریت نمایید:

 • اجازه دسترسی به افراد
  ممکن است بخواهید فقط به افراد خاصی اجازه دسترسی و ورود بدهید که سیستم کنترل دسترسی این امر را میسر می سازد.
 • اجازه دسترسی در زمان های خاص
  زمانی که بخواهید افراد فقط در ساعات مشخص ورود و خروج داشته باشند به عنوان مثال پیمانکاران و کارمندان پایه فقط در الگوی تغییر استاندارد خود مجاز به دسترسی هستند در حالی که کارمندان ارشد می توانند در هر زمان وارد ساختمان شوند.
 • چه فردی به کدام ورودی دسترسی دارند
  هنگامی که میخواهید برخی افراد فقط اجازه ورود به مناطق خاص و اتاق های مشخص داشته باشند . به عنوان مثال ، شما فقط می خواهید تکنسین ها در آزمایشگاه های شما مجاز باشند.

انواع شناسه ها مورد استفاده در سیستم کنترل دسترسی

کارت های دسترسی متداول ترین شناسه های مورد استفاده در سیستم های کنترل دسترسی هستند. به طوریکه شما کارت خود را به خواننده (گیرنده دستگاه) ارائه می دهید و اگر همه شرایط ذخیره شده در سیستم وجود داشته باشد ، اجازه ورود داده می شود.

روش های شناسایی دیگری وجود دارد که عبارتند از:

 • چیزی که دارید – مانند کارت دسترسی یا نشان یا نوع دیگری از برچسب شناسایی.
 • چیزی که می دانید – به عنوان مثال پین یا رمز عبور.
 • چیزی که هستید – شناسه های بیومتریک مانند اثر انگشت یا عنبیه چشم.

شما می توانید با توجه به شرایط یک یا  دو روش شناسایی را برای افزایش استانداردهای امنیتی خود ایجاد کنید و از ان استفاده نمایید.

کنترل دسترسی یک تکنیک امنیتی است با هدف به حداقل رساندن خطر و بالا بردن امنیت برای تجارت ، سازمان و یا حتی منازل شما.

One thought on “اکسس کنترل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *