تفاوت کارت مایفر و RFID

  • کارت RFID

RFID مخفف کلمه “شناسایی فرکانس رادیویی” است و به فناوری گفته می شود که به موجب آن داده های دیجیتالی رمزگذاری شده در برچسب های RFID یا برچسب های هوشمند توسط خواننده از طریق امواج رادیویی ضبط می شوند. RFID مشابه بارکد است در این کارت ها داده  از یک برچسب توسط دستگاهی ضبط می شوند و در یک پایگاه داده ذخیره میشوند .

RFID متعلق به گروهی از فناوری ها است که با عنوان شناسایی و ضبط خودکار داده (AIDC) شناخته می شود. روشهای AIDC با دخالت کمی یا بدون هیچ گونه مداخله انسانی به طور خودکار اشیا را شناسایی می کند ، داده هایی در مورد آنها جمع آوری می کند و به وظیفه خود عمل می کنند. روشهای RFID از امواج رادیویی برای تحقق این امر استفاده می کنند.

  • کارت مایفر

کارت مایفر (کارت های هوشمند بدون تماس) دارای مدارهای مجتمع هستند که می توانند داده ها را ذخیره و پردازش کنند.

کارت های هوشمند بدون تماس در دو دسته گسترده وجود دارند:

کارت های حافظه که شامل اجزای ذخیره کننده حافظه غیر فرار و ایجاد امنیتی خاص هستند.

کارت های هوشمند بدون تماس شامل RFID که فقط  قابلیت خواندن شماره سریال کارت یا UID و یک ریز تراشه کارت هوشمند قابل نوشتن مجدد که می تواند از طریق امواج رادیویی رونویسی و کپی شود.

کارت مایفر دارای یک سیستم امنیتی با ویژگی های مقاوم در برابر دستکاری (به عنوان مثال رمزگذاری امن ، سیستم فایل امن ، ویژگی های قابل خواندن توسط انسان) و قابلیت ارائه خدمات امنیتی (به عنوان مثال محرمانه بودن اطلاعات در حافظه) را دارد.

کارت های مورد استفاده در درب بازکن های کارتی تولیدی شرکت ویرا صنعت دیبا از نوع مایفر 13/56 مگاهرتز هستند که با قرار دادن یک لایه رمز 12 بایتی بر روی کارت های خام به طور اختصاصی و با امنیت فوق العاده بالا مورد استفاده قرار می گیرند و سپس  توسط مستر کارت منحصرا برای یک دستگاه تعریف و فقط برای همان دستگاه قابل خواندن و عملکرد می شوند ( لایه دوم امنیتی ).

همچنین در سومین و اخرین لایه امنیتی که برای دستگاه درب بازکن در نظر گرفته شده ، حذف کارت های تعریف شده توسط کارت ریست امکان پذیر گردیده که می توان در صورت مفقود شدن کارت ، از بین رفتن و … کارت را از روی دستگاه حذف نمود و از مدار دستگاه خارج کرد که کارت حذف شده به هیچ عنوان قابل استفاده نمی باشد.

کنترل تردد کارتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *